Haber

Yıllara meydan okuyan köy evleri…

Yıllara meydan okuyan köy evleri… Nizamettin Bozkurt: “Bu evleri ancak bir kasırga ya da bir fırtına alır”

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde 1999 depremini yaşayan KOCAELİ Köy evleri adeta yıllara meydan okuyor. 80 yıllık ahşap evde oturan 83 yaşındaki Nizamettin Bozkurt, “Bu evler sallanarak yıkılmaz. Bu evleri ancak hortum ya da kasırga alır” dedi.

Körfez köylerinde yer alan 60 ila 90 yıllık iki katlı konutlar, özgün mimarileriyle dikkat çekiyor. Tuğla ve ahşap malzeme kullanılarak yapılan konutlar, semtin klasik mimarisini de yansıtıyor. Bazı meskenlerde hayatın devam ettiği, bazılarının ise bakımsızlıktan harap durumda olduğu, camlarının kırıldığı ve duvarlarının yıkıldığı görülüyor. Büyük bir emek harcanarak inşa edilen ve günümüzde özgünlüğünü koruyan konutlar, fotoğraf tutkunlarına da güzel kareler sunuyor. 80 yıl önce yapılan iki katlı ahşap evde eşiyle birlikte yaşayan 83 yaşındaki Nizamettin Bozkurt, “Evin temeli atıldığında 3-4 yaşlarındaydım. Artık böyle eski evler yok. Bazı Bir kısmı temelli yıkılmış ama etrafına evler yapılmış, oralarda da kimse yaşamıyor.” .

“Bu evler ağaç olduğu için onları ancak bir kasırga veya kuvvetli bir rüzgar alabilir.”

17 Ağustos 1999 depreminde evinin hasar görmediğini belirten Bozkurt, “Bu evler çok şükür depremde yıkılmaz. Sarsılarak yıkılmaz. Ancak hortumla yıkılır. Biz diyoruz ki. kasırga şiddetli rüzgar varsa torunumu kucağıma aldım bir elimle duvara tuttum ağaçlar titriyordu çok şükür bir şey olmadı beton evler yıkılıyor bu evler ağaç olduğu için onları ancak bir kasırga ya da kuvvetli bir rüzgar alıp götürebilir.Bizim evimiz ahşaptı.Allah’ın izniyle,”sallanmakta bir sakınca yok” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu